Днес в РЦПППО - гр. Пазарджик се проведе обучение на тема „Изкуствен интелект в образованието - въведение“, водено от гл. ас. д-р Ивелина Велчева и д-р Вера Шопова от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. В рамките на деня участниците имаха възможността да се потопят в света на изкуствения интелект, представен по достъпен и увлекателен начин, чрез много практически упражнения.
Обучението беше насочено както към запознаване с основните концепции и възможности на изкуствения интелект, така и към практическата му употреба в образованието. Лекторите демонстрираха ключови инструменти и технологии, които могат да улеснят работата на учителите и да обогатят тяхната подготовка. Особено внимание беше отделено на това как тези инструменти могат да се прилагат в работата с деца със специални образователни потребности (СОП).
Участниците имаха възможността да се запознаят с платформи като ChatGPT, Perplexity и Copilot, както и да научат как да задават ефективни и целенасочени запитвания. Разбраха каква е разликата между промт и запитване. Бяха разгледани и иновативни приложения като Diffit, Gamma и Magic Studio, които улесняват създаването на интерактивно и интересно съдържание. Бяха разгледани също софтуери като SunoAI ,text to speech платформи. Лекторите демонстрираха и как да се генерират изображения чрез изкуствен интелект, както и как да се използват различни софтуери за подпомагане на процеса на създаване на презентации, учебни планове, тестове и др. Тези умения предоставят на преподавателите възможността да създават визуално атрактивни и ефективни материали, които ангажират учениците и правят уроците по-интересни.
Лекторите умело включиха игрови подходи в обучението, които задържаха вниманието и събудиха интереса на аудиторията. Част от колегите усвоиха нови знания и умения, които ще подпомогнат тяхната работа в класната стая, а други надградиха вече съществуващите си компетенции. Във всички случаи обучението беше изключително полезно и ползотворно. Особено ценен беше акцентът върху правилното и целенасочено използване на технологиите, което не само повишава ефективността на работата, но и спестява най-ценния ресурс – време.
В ерата на дигитализацията и бързото развитие на технологиите е от съществено значение да бъдем в крак с новостите, които ни помагат да създаваме по-качествен и адаптивен образователен процес. Днешното обучение беше стъпка в тази посока, като предостави ценни знания и практически насоки за интеграцията на изкуствения интелект в съвременната образователна система.
Благодарим на нашите лектори за професионализма и вдъхновението, което предадоха на всички участници!